Devet godina nove ere FK Voždovac

31/08/2022VESTI

Tog 31. avgusta 2013. godine ispisane su nove stranice istorije srpskog fudbala. Prvi meč Super lige Srbije odigran na veštačkoj podlozi, prvi meč odigran 25 metara iznad tla, prvi zvaničan meč na jedinstvenom stadionu o kome i dan danas pišu svetski mediji – Stadion FK Voždovac.

Kada je prvi put predstavljen projekat o izgradnji fudbalskog stadiona na “krovu” tržnog centra, sve je delovalo kao nemoguća misija. Milion pitanja i nedoumica rešeni su tog 31. avgusta. Pohrlila je beogradska fudbalska publika da posvedoči otvaranju “svetskog čuda” i gotovo pune tribine na meču između Voždovca i Jagodine, tadašnjeg osvajača Kupa Srbije, uživale su u fantastičnom objektu, dobrom fudbalu i pogledu na Beograd koji oduzima dah.

Malo je poznato da je pre tog meča, odabrana grupa imala priliku da prva testira voždovački “veštak”. Zmajevi su tada, u utakmici koja je bila zatvorena za javnost, trijumfovali rezultatom 6:3 nad Crvenom zvezdom, a ekipa iz Malog Mokrog Luga imala je i počasnog gosta u timu, legendu Intera, crveno-belih iz Ljutice Bogdana i reprezentacije Srbije – Dejana Stankovića.

Iako je prošlo devet godina, dom popularnih Zmajeva i dalje je jedan od najmodernijih fudbalskih objekata na našim prostorima. Pišu i dalje domaći mediji, ali se svetski posebno dive. Britanski Sun i Dejli star, nemački Spoks i mnogi onlajn blogovi svrstali su stadion Voždovca među najzanimljivije fudbalske građevine sveta.

Iako je i te 2013. godine sve izgledalo kao iz bajke, uprava kluba iz godine u godinu nastoji da unapređuje kako izgled, tako i funkcionalnost objekta. Sada može da se pohvali sa 5.174 mesta, VIP i novinarskom ložom, kao i terenom po svetskim standardima, a od čega se počelo i šta se sve promenilo za devet godina otkrio je generalni direktor Voždovca, gospodin Miloš Mirković.


S obzirom na stanje stadiona u našoj zemlji, velika infrastrukurna promena na koju smo ponosni jeste to što smo 2016. godine pokrili sve četiri tribine krovom. To je bila jedna od većih investicija, a potom smo i južnu tribinu prilagodili korišćenju omladinske škole. Izgrađene su svlačionice, prostorije za sudije, ekonomat, kancelarije za upravu omladinske škole i sve ostale neophodne prostorije”, započinje priču prvi čovek kluba iz Braće Jerković.

Ipak, sa tim se nije stalo. Iako je sve i dalje izgledalo i funkcionisalo kako treba, čelni ljudi želeli su da podloga na krovu izgleda kao “tepih”, kao prirodna trava

Te 2019. smo uradili najveću promenu, naročito za struku i samu fudbalsku igru a to je postavljanje nove veštačke podloge. Iako je 2013. postavljena podloga koja je u to vreme odgovarala najvišim standardima, tehnologija je napredovala i šest godina kasnije odlučili smo da postavimo novu travu vrhunskog kvaliteta. To je bio benefit, ne samo našeg kluba, već i drugih ekipa. Crvena zvezda igrala je dve godine zaredom utakmice omladinske Lige šampiona baš na našem stadionu, gde smo dobili pohvale ekipa poput minhenskog Bajerna, Totenhema i sl. Kako je naša ekipa poznata po lepoj igri, dobar teren bio je preduslov da nastavimo da negujemo taj trend. Takođe, renovirali smo svlačionice, domaća je napravljena po uzoru na velike svetske ekipe poput Čelsija i Barselone, medicinski blok je proširen i koriste se aparati najboljeg kvaliteta!

Pored napretka samog izgleda i funkcionalnosti stadiona, FK Voždovac iz godine u godinu nastojao je da napreduje u svakom segmentu. Dokaz toga je i sam gospodin Miloš Mirković koji je u klub stigao kao generalni sekretar, a svojim radom i posvećenošću zaslužio je napredak i poziciju na vrhu hijerarhije. Iskustvo stečeno na svojoj prethodnoj poziciji koristi i danas, a rezultate pripisuje i činjenici da je direktno upoznat sa radom svakog sektora.

Tih pet godina koliko sam bio na poziciji sekretara iskoristili smo da kroz pravno administrativni deo posla uspostavimo sistem rada koji i danas funcioniše, uz naravno smernice koje nam daju FIFA i UEFA. Poslednjih nekoliko godina smo klub koji u prvom krugu i bez bilo kakvih problema dobija licencu za evropska takmičenja, a svu dokumentaciju pripremamo za 48 sati, što svako ko se u srpskom fudbalu time bavi, zna koliko je gotovo neverovatno. Od kako sam na poziciji direktora, jedina promena je što sam pored pravno-administrativnih, preuzeo odgovornost i nad organizacionim delom posla. Tim raste, pratimo kako to rade veliki klubovi i trudimo se da budemo bolji iz sezone u sezonu.

Ipak, sve ovo ne bi bilo moguće bez jednog čoveka koji je verovao u ideju od samog početka, sproveo je u delo i kao pravi vizionar i posle devet godina neprestano razmišlja i radi na kreativnom i organizacionom rastu i napretku Voždovca.

Glavni čovek i osoba koja je zaslužna za sve ovo što danas jesmo i što imamo jeste svakako vlasnik kluba, gospodin Marko Zdravković. U svakom biznisu, pa i u ovom, sve počinje od njega i on je taj koji je prepoznao potencijal i omogućava nam da ideje i principe po kojima radimo možemo i da sprovedemo u delo. Svako novo lice doprinosi daljem razvoju, ali je sistem čvrsto postavljen i ko god da dođe ili ode iz ovog kluba, neće imati problema da se prilagodi i napravi progres”, naglašava gospidin Mirković i dodaje:

Imam sreću da sarađujem baš sa Markom Zdravkovićem jer se na pravi način razumemo i dopunjujemo. Funkcionišemo po istim principima i sa istim vrednostima, te imam potpunu slobodu u selekciji zaposlenih kao i kontroli rada. Jeste mnogo ljudi prošlo kroz klub, ali sve je to razvojni proces iz kog smo mi naučili, ali omogućili mnogima vredno iskustvo, takođe. Komunikacija je ključ svega i reč sloboda najvažnija je za bitisanje ovakvog kolektiva. Osluškujemo ideje koje svi mi imamo, analiziramo i na kraju donosimio odluke koje su u najboljem interesu kluba!

Ove sezone, Zmajevi su ubedljivo najmlađa ekipa u Super ligi Srbije, a slična situacija bila je i u prethodne dve sezone. Mladi igrači sa velikim zadovoljstvom i željom za dokazivanje, dolaze na Krov, a mnogi od njih baš iz Zmajevog gnezda trasiraju sebi put ka velikim evropskim ekipama.

Rezultati na terenu su merilo i naravno prvi razlog zašto smo mi svi ovde. Pre tri godine smo promenili pravac i odlučili da se posvetimo mladim igračima, ali i stručnom kadru. Iako su poslednje tri sezone bile turbulentne, kako zbog te promene tako i zbog drugih okolonosti, pokazali smo da smo na pravom putu i sada posle tog perioda tranzicije vidimo da je ovo ispavan put. Srbija je razvojna zemlja kada je fudbal u pitanju, mnogo više nego takmičarska i baš zato smo sigurni da smo doneli dobru odluku.

Velika imena prošla su kroz Voždovac, ali je nezahvalno izdvajati bilo koga, jer se na Krovu svako ceni i vrednuje podjednako.

Kao bivši profesionalni fudbaler ne mogu da izdvojim bilo koga, jer pre svega igramo timski sport. Sve ih cenimo, bilo je izuzetnih igrača, bilo je i “običnih” ali su svi dali svoj doprinos. Baš ta različitost, ali u isto vreme i sinergija učinili su da sve na terenu izgleda baš tako kako je izgledalo. S druge strane, naš kolektiv je van terena mali i zatvoren gde se ne prave česte promene. Sve je počelo od Zorana Perića koji je sa vlasnikom sarađivao i pre nego što je stadion izgrađen. Pitom je tu bio tadašnji direktor Goran Grknić sa kojim sam imao fantastičnu saradnju. On je kasnije otišao i u FSS, a danas radi za Čukarički. Zajedno smo prepoznali potencijal Jovana Damjanovića te smo mu pružili priliku da iz kopački sedne pravo u fotelju. Kroz pozicije sportskog direktora, direktora omladinske škole pa sve do pozicije prvog trenera pronašao je sebe. Danas u klubu imamo i Nikolu Radivojevića koji me je zamenio na poziciji generalnog sekretara a počeo je iz omladinske škole, a tu su i Luka Vojinović i Slobodan Živojinović koji uz Denisa Prtenjaču vode sve selekcije mlađih kategorija”.

Kako sa sportske strane, jedan od najstarijih srpskih klubova napredovao je i u ostalim segmentima, te je jedan od prvih koji je veću pažnju posvetio marketingu.

Od toga da sektor marketinga ne postoji do toga da imamo tim od šestoro ljudi koji se bave promocijom kluba, došli smo kroz ovih devet godina. Među prvima smo predstavili maskotu, popularnog Vožda, a o našim društvenim mrežama priča se već godinama unazad kroz pozitivne primere. Drago mi je da smo svojim radom motivisali i druge klubove da se pokrenu na tom polju, ali je primetno da imamo pozitivnog uticaja i u drugim segmentima. Po uzoru na nas, uvode promene i drugi superligaši i uvek mi je drago kada znam da smo nekoga motivisali da bude bolji.”

Pozitivan uticaj Voždovca prepoznala je i krovna organizacija srpskog fudbala te se na Krovu neretko organizuju utakmice nacionalnih selekcija.

Velika nam je čast da se kod nas organizuju mečevi mlade, ženske reprezentacije Srbije ali i drugih evropskih selekcija. Ove godine imali smo meč između Belorusije i Islanda, ekipe koja je igrala na Evropskom prvenstvu, protekle smo imali smo i događaj u organizaciji kapitena Dušana Tadića i Ajaksa, te smo uvek pravi i prvi izbor kada god za to postoje mogućnost. Fudbalski savez Srbije prepoznao je da je naš stadion pravi brend kojim može da se predstavi drugim savezima i ekipama, što nas čini ponosnima!

Kako je fudbal dinamičan i dešavanja na Krovu su svakodnevna, vrlo često nema vremena za ostvrt i detaljniju analizu. Jubilej poput ovog pravi je trenutak da se napravi retrospektiva i zabeleže sve velike i male promene, svi pozitivni pomaci i napredak koji je evidentan.

Od nemoguće misije do najatraktivnijeg stadiona u zemlji i inostranstvu – Krove, srećan ti deveti “rođendan”!

Ostavite komentar